Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Spotkanie literacko-fotograficzne z Wacławem Turkiem

Czy fotografia jest sztuką? Jak zrobić dobre zdjęcie? Gdzie szukać tematów? Na te i inne pytania odpowiadał gość biblioteki, krośnieński poeta i fotografik Wacław Turek.

Spotkanie „Czytanie obrazów – historia światłem pisana”, które odbyło się w dniu 25 czerwca br. mogło zainteresować zarówno miłośników poezji jak i amatorów fotografowania. Wacław Turek prezes Fotoklubu przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, odnosząc się do wyeksponowanej wystawy swoich fotografii, zdradzał tajniki wykonywania udanych zdjęć. Wyszukanie ciekawego i godnego utrwalenia obiektu, oczekiwanie na właściwy moment, odpowiednie wykadrowanie i oświetlenie – wszystko to ma wpływ na efekt końcowy. Kluczem do sukcesu jest więc wytrwałość, ciągłe doskonalenie umiejętności, ale przede wszystkim wrażliwość na piękno otaczającego nas świata.

Tę wrażliwość, zadumę, niekiedy niepokój odnajdujemy także w wierszach Wacława Turka, gdyż poezja jest jego drugą, nie mniej ważną życiową pasją. Do tej pory wydał już dziewięć tomików, m.in.: „Czasami skrzypce”, „Jeśli mnie słuchasz”, „Zapisane spojrzeniem”, „Wino darowane ptakom”. Opowieść o swym wierszopisaniu, przeplatana recytacją wybranych utworów, poeta wzbogacił licznymi anegdotami i ciekawostkami z wydarzeń artystycznych. Gościnnie w spotkaniu swoje wiersze zaprezentowali zaprzyjaźnieni z naszym gościem podkarpaccy poeci: Maria Stefanik, Helena Kurek, Jan Belcik, Marek Petrykowski.

Podziękowanie oraz  wręczenie kwiatów zakończyło spotkanie z literaturą i sztuką, zorganizowane przez bibliotekę w ramach programu „Książka - Moja Pasja”.

GBP w Jedliczu

Słownik: