Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Jedlicka premiera filmu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”

W niedzielę, 4 lipca, w Gminnym Ośrodku Kultury im. Bronisławy Betlej w Jedliczu odbyła się premiera fabularyzowanego dokumentu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” poświęconego twórcy przemysłu gazowniczego w Polsce – Marianowi Wieleżyńskiemu. Kolejny film Bogdana Adama Miszczaka wyprodukowany przez Telewizję Obiektyw z cyklu „Wizjonerzy Naftowej Ziemi Obiecanej” opowiada historię pioniera światowego gazownictwa i jednocześnie założyciela pierwszej na świecie firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym.

– Marian Wieleżyński to postać wybitna, inżynier chemik, wynalazca i pionier przemysłu gazowniczego w Polsce, a także twórca pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko-Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Na początku lat 20. XX wieku założył przedsiębiorstwo działające na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego (spółka była własnością zatrudnionych w niej pracowników). – Film pokazuje człowieka, o którym zupełnie nie słyszeliście. Kiedy dwa lata temu w Warszawie dowiedziałem się, że istnieje Marian Wieleżyński, to zanim dojechałem do domu, musiałem kilkakrotnie wygooglować jego nazwisko, bo zapomniałem. Tak samo wy dzisiaj, tak jak ja wówczas nie wiedziałem nic o wizjonerze, o którym słyszała cała Polska, nawet Europa. A dzisiaj nie wie o nim nikt – mówił podczas pokazu w Jedliczu Bogdan A. Miszczak.

W rolę Mariana Wieleżyńskiego wcielili się: Wojciech Zieliński i Dawid Czupryński. W obsadzie filmu znaleźli się także: Marcin Kwaśny, Anna Cieślak, Patrycja Łobodzińska, Dorota Landowska, Artur Dziurman, Krzysztof Jasiński oraz Peter Lucas. W podwójnej roli: reżysera i aktora, wystąpił Mariusz Bonaszewski.

Zdjęcia do filmu realizowane były w sanockim Skansenie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, a także w Jaśle, Krośnie i Krygu koło Gorlic.

Produkcja została zrealizowana przy współpracy Gminy Jedlicze i Telewizji Obiektyw.

GOK w Jedliczu

Słownik: