Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Ciekawe Miejsca

W centrum Jedlicza znajduje się neogotycki kościół parafialny. Wybudowano go w 1925 roku według projektu krakowskiego architekta Jana Sas - Zubrzyckiego. Niegdyś stał tam drewniany kościółek w stylu nadwiślańskiego gotyku wybudowany w 1598 roku. Spłonął w 1712 roku. Jego miejsce zajął kościół w stylu barokowym, który rozebrano z powodu złego stanu. Wyposażenie obecnego kościoła stanowi pozostałości dawnych świątyń. Na największą uwagę zasługują ołtarze boczne pochodzące z 1740 roku a także płaskorzeźby i obrazy. Piękny kościół to nie jedyny zabytek Jedlicza.


Na terenie całej gminy są liczne, zabytkowe, stare domy i coraz rzadziej spotykane w innych regionach Polski - przydrożne kapliczki.


Warto, zwiedzając Jedlicze, udać się na cmentarz parafialny. Znajdują się tam groby córek Marii Konopnickiej: Laury Pytlińskiej i Zofii Mickiewiczowej. Jest tam także zbiorowa mogiła 22 bezimiennych patriotów rozstrzelanych przez Niemców w lutym 1943 roku oraz groby żołnierzy AK, kpt Stanisława Betleja- komendanta miejscowej placówki AK, oficera II Armii Wojska Polskiego. Na jedlickim cmentarzu spoczywały niegdyś zwłoki aktorki Wandy Siemaszkowej, zmarłej tu w 1947 roku. Jest tam także zabytkowy nagrobek Ewy z Petryczynów Stojowskiej zmarłej w 1835 roku. Są mogiły powstańców z 1863 roku: Wojciecha Domino i Dominika Jedlińskiego. W miejscowości Jaszczew, w lesie, jest cmentarz z I wojny światowej; podobny-Cmentarz Poległych za Ojczyznę w 1915 r. - znajdziemy w Potoku.

Jednym z najważniejszych zabytków Gminy Jedlicze jest znany w całej Polsce, XVIII- wieczny dworek w Żarnowcu. W latach 1903-1910 mieszkała tam Maria Konopnicka. Dworek został jej przekazany jako dar narodu polskiego w 25-cio lecie twórczości pisarskiej. Jest on pięknie położony, w parku krajobrazowym, na stromej skarpie tuż obok rzeki Jasiołki. Do 1956 roku w dworku mieszkała córka pisarki Zofia Mickiewiczowa. Dziś mieści się tam Muzeum biograficzne im. Marii Konopnickiej. Gabinet i jadalnia do dziś wyglądają tak samo, jak za czasów kiedy mieszkała tam poetka. Do najcenniejszych zbiorów muzeum należą rękopisy utworów Marii Konopnickiej, autografy, dyplomy, listy poetki i innych pisarzy polskich XIX i XX wieku, m.in. Elizy Orzeszkowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stefana Żeromskiego, Stanisława Przybyszewskiego. Ponadto w muzeum znajduje się największa w Polsce kolekcja dzieł Marii Dulębianki, znakomitej malarki przełomu wieków, która mieszkała z Konopnicką w Żarnowcu. Warto nadmienić, że Konopnicką w Żarnowcu odwiedzali m. in. Henryk Sienkiewicz, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel.

Muzeum może się poszczycić największą w Polsce kolekcją stylowych kałamarzy i przyborów na biurko. Wśród zbiorów znajdziemy także medale autorskie z wizerunkami pisarzy i sławnych Polek, wizerunki orłów polskich z różnych okresów historycznych oraz oryginalne ilustracje do utworów Marii Konopnickiej. Żarnowieckie Muzeum jest organizatorem cieszącego się dużą popularnością konkursu dla uczniów szkół podstawowych pt. "Spotkania z twórczością Marii Konopnickiej".

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest XIX w. Szkoła Ludowa w Żarnowcu. Początki Szkoły Ludowej w Żarnowcu sięgają 1886 roku. Zważywszy na swoją XIX wieczną spuściznę jest to jeden z najstarszych obiektów architektury drewnianej na terenie Gminy Jedlicze. W latach 1903 – 1910 częstym gościem szkoły była Poetka Maria Konopnicka, która w tym czasie mieszkała i tworzyła w pobliskim dworku – obecnym Muzeum Marii Konopnickiej, jaki otrzymała na 25-lecie pracy artystycznej. Przekazy pisemne i ustne mówią, że to właśnie dzieci tej szkoły, były pierwszymi recenzentami wielu jej utworów.

Szkoła jako placówka edukacyjna funkcjonowała do roku 1961 roku, kiedy to z inicjatywy jej ostatniego kierownika Stanisława Stelmacha wybudowana została obecna Szkoła Podstawowa w Żarnowcu, funkcjonująca do dziś. 

Warto zwiedzić odrestaurowany  Dwór Stojowskich w Jaszczwi w skład którego wchodzą: dwór, oficyna i pozostałości starodrzewu, to jedna z pereł zabytkowej architektury Gminy Jedlicze. Ciekawym miejscem jest również Pałac Stawiarskich w Jedliczu wraz z kompleksem parkowym.