Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

"Partnerstwo jest największym wśród wszystkich dóbr…"

Jubileusz 20-lecia partnerstwa gmin

W dniach 13.09.2019 r – 16.09.2019 r. liczna delegacja z Gminy Jedlicze na czele z Burmistrz Jolantą Urbanik przebywała w partnerskiej Gminie Mallersdorf-Pfaffenberg, aby świętować Jubileusz 20-lecia partnerstwa pomiędzy naszymi gminami. Przez ten cały okres wiele osób pomagało utrwalać i pielęgnować tą naszą przyjaźń, jak choćby były starosta powiatu Straubing-Bogen Ingo Wais, obecny burmistrz Karl Wellenhofer, czy wieloletni Przewodniczący Komisji d.s. Partnerstw Jozef Bauer oraz były jej Przewodniczący Werner Frommel. To rzecz jasna nie wszyscy ludzie, którzy tworzyli nasze partnerstwo, którzy pomagali nam lepiej się poznać i połączyć nitką sympatii. Jest ich zbyt wielu by móc wymienić, niemniej jednak każdemu, kto ma swoją choćby najmniejszą cegiełkę w budowie naszej przyjaźni dziękujemy. 

W sobotni wieczór podczas uroczystej kolacji przemawiali między innymi Burmistrz Mallersdorf-Pfaffenberg Karl Wellenhofer, Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, były Przewodniczący Rady Miejskiej Zygmunt Jerzyk, który podpisywał umowę partnerstwa z ramienia Gminy Jedlicze, poseł z niemieckiego Bundestagu Pan Josef Zellmeier, zastępca Starosty Pani Barbara Unger, wieloletni Przewodniczący Komisji d.s. Partnerstw Josef Bauer.

(Z-ca Dyrektora GOK w Jedliczu Zygmunt Jerzyk, Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik oraz Burmistrz Mallersdorf-Pfaffenberg Karl Wellenhofer)

(Wieloletni Prezydent Stowarzyszenia Partnerskiego Josef Bauer przekazuje na ręce Burmistrza Jolanty Urbanik pamiątkowy upominek)

(Pamiątkowy upominek dla byłego Burmistrza Mallersdorf-Pfaffenberg)

(Zastępca Starosty Pani Barbara Unger oraz tłumaczka Pani Ewa Swoboda)

Szczególne podziękowania otrzymała Pani Ewa Swoboda tłumaczka po stronie Bawarskiej, na którą zawsze wszyscy mogli liczyć.

Oprawę muzyczną zapewniła  miejscowa orkiestra dęta „Blechschinda” z Bawarii oraz zespół ludowy „Jarzębina” z Piotrówki wsparty przez Panie z kabaretu „Dłużanki z Długiego” oraz muzyków.

Na zakończenie Burmistrz Karl Vellenhofer przygotował niespodziankę dla mieszkańców Gminy Jedlicze. Przekazał na ręce Pani Burmistrz Jolanty Urbanik fotografię ukazującą Mallersdorf-Pfaffenberg. W ten sposób chciał pokazać wszystkim naszym mieszkańcom przynajmniej cząstkę Mallersdorf-Pfaffenberg, aby każdy mógł poczuć się jak w Bawarii.

Warto wspomnieć, że świętowany jubileusz partnerstwa gmin i podpisania umowy partnerskiej poprzedzone było kontaktami uczniów i nauczycieli z Burkhart Gymnasium i jedlickiego Liceum Ogólnokształcącego. Później nawiązały ze sobą kontakty władze obu naszych gmin. Wynikiem ich starań było podpisanie w 1999 roku umowy o partnerstwie pomiędzy Mallersdorf-Pfaffenberg i Jedliczem. Po polskiej stronie ten ważny dokument podpisali ówczesny Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedliczu Zygmunt Jerzyk i ówczesny Burmistrz Zbigniew Sanocki, a po stronie Niemieckiej Norbert Bauer, ówczesny burmistrz Mallersdorf-Pfaffenberg. Nasi przyjaciele z Bawarii przygotowali dla nas wiele ciekawych atrakcji m.in. wycieczkę do Landshut i Regensburg oraz zwiedzanie Kliniki Mallersdorf.

Niedzielny poranek rozpoczął się od mszy świętej w intencji osób, które budowały partnerstwo, a już ich niema. I tak pierwszym burmistrzem Mallersdorf-Pfaffenberg, który przyjechał do Jedlicza był Hans Daffner (+2008), towarzyszył mu wówczas m. in. Dieter Gipser (+2012), prezes działającego w Mallersdorf-Pfaffenberg Stowarzyszenia d.s. Partnerstw. W Jedliczu burmistrzem był wtedy Tadeusz Wieczorek (+2019). Wszyscy mieli wielkie zasługi w doprowadzeniu do partnerstwa naszych gmin.

Na zakończenie nasi przyjaciele z Bawarii zorganizowali zawody strzeleckie pomiędzy partnerskimi gminami. Zmagania były wyrównane, a puchar powędrował do Jedlicza. Nasza złota drużyna strzelecka wygrała 85-73, a pierwszą „10” dla naszej drużyny strzeliła Burmistrz Jolanta Urbanik.

(Wspólne pożegnanie: od lewej Burmistrz Karl Wellenhofer, Burmistrz Jolanta Urbanik, Pani Renata Daffner żona Śp. Burmistrza Hansa Daffnera, Pani Maria Jurczyszyn - tłumacz, prekursor partnerstwa)

30 września 2016 - 03 października 2016

Goście z Mallersdorf-Pfaffenberg w Gminie Jedlicze

W dniach 30.09.2016 r. – 03.10.2016 r. gościła u nas delegacja z partnerskiej Gminy Mallersdorf-Pfaffenberg na czele z Burmistrzem Karlem Wellenhoferem i Prezydentem Stowarzyszenia Partnerskiego Josefem Bauerem. Nasi przyjaciele z Bawarii, wśród licznych atrakcji przygotowanych przez gospodarzy wizyty mieli okazję przejechać się m.in. legendarną „Bieszczadzką Ciuchcią”. Podróż  poprzez miejsca wyglądające jakby znajdowały się na końcu świata, gdzie jedynym znakiem bliskości cywilizacji są tory, po których porusza się kolejka urozmaicił zainscenizowany napad uzbrojonej bandy, która próbowała wymusić okup za Burmistrza Gminy Mallersdorf-Pfaffenberg Karla Wellenhofera. Po wrażeniach dostarczonych przez Bieszczadzką Kolej Leśną goście udali się do leżącego u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich Parku Etnograficznego w Sanoku, gdzie mogli zapoznać się z kulturą polsko-ukraińskiego pogranicza.

Uroczysta kolacja, w której uczestniczył także Burmistrz słowackiego Miasta Svidník - Ján Holodňák.

W niedzielny poranek  cała grupa udała się do Urzędu Gminy w Jedliczu, a następnie w towarzystwie Burmistrza Jolanty Urbanik na wycieczkę po mieście. Poranną wizytę w gminie zwieńczyła uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Jedliczu, podczas której czytania mszalne oraz modlitwa wiernych odbyły się w języku polskim jak i niemieckim. Popołudnie Bawarczycy spędzili w Centrum Dziedzictwa Szkła zapoznając się z historią znanego od dziesięcioleci w Polsce oraz na świecie krośnieńskiego szkła.

Po powrocie do Jedlicza goście przygotowali niespodziankę dla wszystkich mieszkańców gminy. Pamiątka nawiązująca do przyjaznych stosunków z niemiecką gminą Mallersdorf-Pfaffenberg wspólnymi siłami ustawiona została na jedlickim rynku.

Pełen wrażeń dzień zakończyło Święto Pieczonego Ziemniaka, które odbyło się w ogrodzie Szkoły Ludowej w Żarnowcu. Występy naszych zespołów ludowych „Jarzębina” i „Magnolia” oraz spontaniczne spotkania i zabawa z mieszkańcami zachwyciły naszych gości.

Na porannym poniedziałkowym pożegnaniu naszych gości Burmistrzowie Jolanta Urbanik i Karl Wellenhofer wspólnie złożyli podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do tak wspaniałego przygotowania partnerskiej wizyty. Mamy nadzieję na dalszą owocną – w atmosferze przyjaźni – współpracę.

Więcej zdjęć z wizyty delegacji Gminy Mallersdorf–Pfaffenberg do zobaczenia w galerii: Goście z Mallersdorf-Pfaffenberg

09 października 2015 - 11 października 2015

Obchody jubileuszu 25-lecia partnerstwa pomiędzy Gminą Mallersdorf-Pfaffenberg a włoską Gminą Paderno del Grappa 

Obchody jubileuszu 25-lecia partnerstwa pomiędzy Gminą Mallersdorf-Pfaffenberg a włoską Gminą Paderno del Grappa rozpoczęły się w piątkowy wieczór 9 października 2015 r. Do Bawarii zawitała 79-osobowa delegacja z Włoch. Gośćmi honorowymi uroczystości byli przedstawiciele Gminy Jedlicze: Pani Burmistrz Jolanta Urbanik wraz z mężem, który był jednocześnie tłumaczem języka włoskiego, Zastępca Burmistrza Kamil Kurowski oraz niewidziany w Mallersdorf-Pfaffenberg od 15 lat Przewodniczący Rady Miejskiej I, II i III kadencji Zygmunt Jerzyk, który kładł podwaliny pod nawiązanie stosunków partnerskich. Nasza delegacja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno przez gospodarzy, jak i gości z Włoch.

Dnia 10 października 2015 r. miała miejsce oficjalna uroczystość z okazji 25-lecia partnerstwa Mallersdorf-Pfaffenberg z Paderno del Grappa, którą uświetnili swoją obecnością: przedstawiciel parlamentu Alois Rainer, były Dyrektor Burkhart-Gymnasium dr Friedrich Heglmeier, Prezydent Stowarzyszenia Partnerskiego Josef Bauer, Przewodniczący Komitetu Partnerstwa w Paderno del Grappa Gianattilio Bresolin, Burmistrz Mallersdorf-Pfaffenberg Karl Wellenhofer, Burmistrz Paderno del Grappa Giovanni Bertoni, Landrat Straubing-Bogen Josef Laumer oraz były burmistrz i honorowy obywatel Mallersdorf-Pfaffenberg Giovanni Vido.

               Od lewej: przedstawiciel delegacji włoskiej, Landrat Straubing-Bogen Josef Laumer, Landrat Straubing-Bogen w latach 2002-2014 Alfred Reisinger, Burmistrz Jolanta Urbanik, Landrat Straubing-Bogen w latach 1978-2002 Ingo Weiß, honorowy obywatel Mallersdorf-Pfaffenberg Giovanni Vido, Przewodniczący Komitetu Partnerstwa w Paderno del Grappa Gianattilio Bresolin, Burmistrz Paderno del Grappa Giovanni Bertoni.

W niedzielę rano została odprawiona uroczysta, dwujęzyczna msza św. w zabytkowym, barokowym kościele parafialnym pw. Św. Jana w Mallersdorf-Pfaffenberg. Po niej wszyscy spotkali się po raz ostatni przed wyjazdem, aby powspominać wspaniałe przeżycia całego weekendu oraz poczynić plany na kolejne lata.

Delegacja z Gminy Jedlicze z Burmistrzem Mallersdorf-Pfaffenberg Karlem Wellenhoferem

Podsumowując spotkanie wszyscy zgodzili się, iż był to ważny krok w kierunku dalszego rozwoju i intensyfikacji współpracy, który z pewnością będzie owocował w przyszłości regularnymi wizytami oraz kontaktami pomiędzy mieszkańcami gmin. Zawarto wiele nowych przyjaźni oraz pogłębiono już istniejące znajomości, a wszystko to w ciepłej, pełnej zrozumienia i wzajemnego szacunku atmosferze. Pani Burmistrz zaprosiła gości z Bawarii do Jedlicza w przyszłym roku. Warto podkreślić, iż w 2011 roku nasi przyjaciele z Niemiec podejmowali u siebie 50-osobową delegację z Jedlicza.

Strona internetowa Gminy Mallersdorf-Pfaffenberg

Gmina Jedlicze od wielu lat utrzymuje kontakt z niemiecką gminą, położoną w malowniczej Bawarii na południu Niemiec - Mallersdorff Pfaffenberg. Kontakty te zapoczątkowały szkoły - jedlickie Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej i niemieckie Burkhart-Gymnasium. Z biegiem czasu przy ciągłej współpracy szkół kontakty te zacieśniły się.
Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 15 marca 1999 roku podjęto kroki zmierzające do podpisania umowy o partnerstwie, sfinalizowano je już 26 czerwca tegoż samego roku. Głównym celem umowy partnerskiej jest rozwój bezpośrednich kontaktów między gminami i ich obywatelami. W dniu 4.11.2002r. w Mallersdorf-Pfaffenberg powołano Stowarzyszenie Partnerskie, którego celem jest kontynuowanie i pogłębianie współpracy z zaprzyjaźnionymi gminami tj. Jedliczem i Paderno del Grappa (Włochy).
Do stowarzyszenia przystąpiło ponad 80 członków, co może świadczyć o dużym zainteresowaniu partnerstwem w Mallersdorf-Pfaffenberg. Pomimo dzielącej nas odległości ponad 1000 km wielu mieszkańców Jedlicza ma obecnie przyjaciół w bawarskiej gminie. Ze swoimi niemieckimi sąsiadami spotykamy się co rok. Wizyta polskiej delegacji w Mallersdorf-Pfaffenberg odbywa się średnio co 2 lata. Program jest zawsze bardzo atrakcyjny: zwiedzanie bawarskich miast, zabytków, instytucji. Polsko-bawarskie wieczory uświetniają występy regionalnych grup muzycznych.
W 2003r. niemiecka delegacja miała okazję uczestniczyć w uroczystościach 100-lecia Daru Narodu dla Marii Konopnickiej. Każda wizyta partnerska sprzyja nawiązaniu nowych przyjaźni czy znajomości, a także zapoznaje z kulturą i historią naszych krajów. Ożywione kontakty utrzymuje ze sobą młodzież. Spotykają się oni co rok. W czerwcu młodzież z Jedlicza wyjeżdża do Niemiec, natomiast rewizyta następuje w październiku. Dzięki tym wyjazdom młodzież ma bezpośredni kontakt z językiem niemieckim oraz kulturą innego kraju. 

Podczas wizyty w maju 2007 r. niemieccy goście zwiedzili Kraków i Zakopane. W Jedliczu spotkali się z radnymi, sołtysami oraz rodzinami przyjmującymi delegatów. Władze Jedlicza pokazały inwestycje, które przeprowadzono dzięki pozyskanym środkom unijnym. Niemcy byli zachwyceni budynkiem SPG ZOZ, a najbardziej boiskiem. Jak przyznali sami nie posiadają tak nowoczesnego obiektu i z chęcią zagrali na nim w piłkę nożną. Na zakończenie wizyty posadzono dęba. Ma on upamiętniać dziesiąta rocznicę partnerstwa polsko-niemieckiego.