Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Sport i rekreacja

(...) dając z siebie wiele
rzeźbi mocne ciało
serce czyni dobre
w uczciwej postawie (...)


           B. Betlej "Sport"



W całej Gminie dużą i bogatą tradycję mają zrzeszenia sportowe. Ich rodowód sięga czasów przed I wojną światową. Na tych terenach działało Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", Związek Strzelecki i Towarzystwo Szkoły Ludowej.
Największym i zarazem najstarszym klubem sportowym w Gminie jest Zakładowy Klub Sportowy "Nafta" Jedlicze, powstały 25 lipca 1946 roku.
Działają tu także Ludowe Zespoły Sportowe: "Victoria" w Dobieszynie, "Nurt" w Potoku, LKS "Chlebianka" w Chlebnej i LKS "Moderówka" w Moderówce. Na stałe do kalendarza imprez sportowych wpisał się od lat organizowany Bieg Szlakiem Marii Konopnickiej. Zyskał on już rangę międzynarodową. Stał się imprezą promującą gminę w całym regionie.
Wśród dyscyplin sportowych dużą popularnością cieszy się piłka nożna, strzelectwo sportowe, narciarstwo biegowe. W Jedliczu od kilku lat działa także Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy "Podkarpacie"; kontynuuje on bogate tradycje MKS-u. Uczniowie MUKS zajmują się strzelectwem sportowym, ringo, narciarstwem. W 2004 roku MUKS obchodził uroczyście 50 lecie swojej działalności.
Pisząc o jedlickim sporcie i MUKS "Podkarpacie" trzeba wspomnieć o człowieku, który tworzył sportową historię Jedlicza. Franciszek Mojak - w 1954 roku założył sekcję narciarstwa od początku był jej trenerem. "Doskonały nauczyciel", "znakomity trener", "Świetny fachowiec", "wspaniały człowiek" - tak najczęściej mówią o Franciszku Mojaku jego byli uczniowie i zawodnicy. Sami siebie zaś nazywają "wybrańcami prof. Mojaka"
W Jedliczu znajduje się stadion, na którym trenują i rozgrywają mecze zawodnicy ZKS "Nafta". W jego obrębie mieszczą się pełnowymiarowe boiska do gry w piłkę nożną, piłkę koszykową, siatkową oraz boiska treningowe do piłki nożnej.

Priorytetem jest stworzenie coraz lepszych warunków i szerszego dostępu mieszkańców gminy do sportu oraz rozszerzenie zaplecza turystyczno-sportowego.

            

 

 

Jedną z inwestycji, z których gmina może być naprawdę dumna jest oddane do użytku boisko ze sztuczną nawierzchnią. Powstało ono w miejscu starego boiska przy  Zespole Szkół w Jedliczu, w ramach projektu "Blisko Boisko" zainicjowanego przez Ministerstwo Sportu, PZU S.A i PZU "Życie" S.A. Jego budowę rozpoczęto w sierpniu 2007 roku. Na ten cel gmina otrzymała dofinansowanie 300 tys. zł, zaś ogólny koszt boiska wyniósł prawie 700 tys. zł. Pierwszy etap inwestycji objął budowę boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 30×60 metrów, ogrodzone do wysokości 4 metrów.

Na drugi etap złożyło się wykonanie oświetlenia i monitoringu boiska. Z obiektu korzystają nie tylko uczniowie, ale także zorganizowane grupy.



Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji
 


 

Centrum sportowym i rekreacyjnym Gminy Jedlicze jest Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, mieści się on w hali widowiskowo-sportowej budowanej w latach 1998-2004.
GOSiR w ramach swojej statutowej działalności propaguje sport i rekreację, popularyzuje walory rekreacji ruchowej. Zajmuje się on organizacją imprez o charakterze sportowym i rekreacyjnym jak np. turnieje i rozgrywki, spotkania rekreacyjne, mecze towarzyskie, imprezy integracyjne itp. Imprezy organizowane są w hali sportowej oraz w terenie. GOSiR współpracuje ze szkołami, klubami sportowymi, oraz wszystkimi organizacjami i osobami chętnymi propagować sport, rekreację oraz zdrowy styl życia.
Jest współorganizatorem dużej imprezy "Jarmark Jedlicki". Do kalendarza GOSiR na stałe wpisały się takie imprezy jak: Turniej Piłki Nożnej Halowej o Puchar Burmistrza Gminy Jedlicze, Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Jedliczu, organizowane wspólnie z MUKS "PODKARPACIE" zawody narciarstwa klasycznego i wiele innych. Miesięcznie w imprezach bierze udział lub korzysta z usług GOSiR około 4 000 osób.
Hala sportowa Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji posiada boisko o wysokiej jakości nawierzchni drewnianej. Boisko można podzielić przy pomocy kurtyny na dwa mniejsze, każde o wymiarach 16 x 30 m. Jest to rozmiar dużej sali gimnastycznej. Ponadto na terenie hali sportowej znajdują się: sala z miękką posadzką do treningów sportów walki, zajęć rehabilitacji ruchowej, zajęć aerobiku, zajęć tanecznych itp. oraz siłownia do treningów kulturystycznych.
Do dyspozycji ćwiczących jest zespół szatni wraz z pełnym zapleczem sanitarnohigienicznym. Kibice mogą korzystać z trybun na 500 miejsc siedzących.
Bardzo popularną formą rozrywki są tzw. grupy rekreacyjne, czyli kilka osób chętnych do wspólnego spędzenia wolnego czasu (znajomi, rodzina).