Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Promocja książki „Marii Konopnickiej żarnowieckie lata”

<

Kształtowanie kultury czytelniczej to jedno z najważniejszych zadań biblioteki. Gminna Biblioteka Publiczna im. Kaspra Wojnara w Jedliczu poza bogatym księgozbiorem, oferuje swoim czytelnikom także ciekawe spotkania tematyczne, teatralne czy zajęcia dla różnych grup wiekowych. Nie lada atrakcją są spotkania z autorami książek. Dla odbiorców te kontakty są ucztą duchową, w której uczestniczyć mogą wszyscy chętni. 7 marca br. odbyła się promocja książki Zdzisława Łopatkiewicza „Marii Konopnickiej żarnowieckie lata”, wydanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jedliczu, w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, działania 413 - Wdrażanie lokalnych strategii działania.

Promocja niezwykła, gdyż połączona z programem muzyczno - słownym, oddającym klimat minionych lat, kiedy Maria Konopnicka mieszkała w żarnowieckim dworku. Spotkanie rozpoczęło się akcentem muzycznym. Solistki Szkółki Wokalnej działającej przy GOK w Jedliczu wykonały „Rotę”.

Następnie na scenie wystąpili uczniowie ZSP w Jedliczu. Marcin Szajna przytoczył fragment opisujący wygląd Marii Konopnickiej, kiedy przybyła do Żarnowca, natomiast Dobromiła Sochacka wcieliła się w postać poetki i odczytała fragmenty listów, które M. Konopnicka pisała z Żarnowca do swoich bliskich.

Były to listy pełne smutku z powodu stanu zdrowia, radości, którą poetka odczuwała na żarnowieckiej ziemi, a także pełne zadumy i przemyśleń związanych z jej pobytem w Żarnowcu. Całość przeplatana była muzyką wykonywaną przez Macieja Łukaszewicza oraz Witolda Solarskiego.


Po tak pięknym wstępie głos zabrała Pani Elżbieta Kochańska Dyrektor GBP, która skierowała wiele ciepłych słów pod adresem Zdzisława Łopatkiewicza autora książki „Marii Konopnickiej żarnowieckie lata”.

Pan Łopatkiewicz opowiedział o procesie powstawania książki, zaprezentował także inne pozycje książkowe dotyczące poetki. Pomyśleliśmy o tym, żeby pokazać Państwu książki, ponieważ ja książkę swoją rozpoczynam od tego, że ten okres powojenny po II wojnie światowej był dla Konopnickiej dobry, bardzo dużo dzieł jej wyszło, ale też bardzo dużo książek wyszło o jej twórczości. Trochę mniej o życiu i działalności. Po wojnie ujawniły się te ośrodki kulturalne te miasta, w których Konopnicka mieszkała…(powstały książki dotyczące pobytu poetki w nich). Żarnowiec nie miał długo takiej książki – powiedział Zdzisław Łopatkiewicz. Moja książka tam się zaczęła, tam napisałem artykuł (Lata Żarnowieckie w twórczości i działalności Marii Konopnickiej ) opublikowałem go w "Krosno, Studia z dziejów miasta i regionu, t. 4"- 2002 r.– powiedział Zdzisław Łopatkiewicz. Ten artykuł był pierwszym etapem tworzenia książki. Autor wspomniał, że kiedy był już po wydaniu książki "O Jedliczu i około Jedlicza" (2009), przystąpił do pracy nad materiałem dotyczącym pobytu Marii Konopnickiej w Żarnowcu. … przystąpiłem do tego działania, ale nie spodziewałem się, że to będzie książka, myślałam ze będzie to broszura, ponieważ wtedy nie było pełnej wiedzy o pobycie i działalności Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Wtedy była taka wiedza, że przyjeżdżała do Żarnowca na wakacje na odpoczynek. Zacząłem to rozszerzać i wtedy ukazały się listy Konopnickiej do synów i dwóch córek – dodał Pan Łopatkiewicz.


 Po prelekcji na ręce autora Z-ca Burmistrza Gminy Jedlicze Piotr Rostek złożył podziękowania oraz kwiaty.

Pan Zdzisław Łopatkiewicz zachęcał do zadawania pytań, wpisywał dedykację i autografy, z każdym zamienił kilka słów.


Sympatycznym akcentem spotkania autorskiego był bufet, pełen „wiejskich” smakołyków.

Fotorelacja

Marcin Szajna

KsiążkaZdzisława Łopatkiewicza „Marii Konopnickiej żarnowieckie lata”, wydana została przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jedliczu, w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, działania 413 - Wdrażanie lokalnych strategii działania.