Piątek 16 lipca 2021
imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Gminne święto plonów - Dożynki 2014

Deszcz podczas gminnych Dożynek, stał się już niemalże tradycją. Tegoroczne święto plonów, podobnie jak w ubiegłym roku odbyło się na placu przy GOSiR w Jedliczu.

Dla delegacji wieńcowych przygotowano namioty, które skutecznie chroniły przed deszczową aurą. Dożynkowe wieńce, ustawione zostały na scenie, tym samym dopełniając scenografię przygotowaną na tę okoliczność.

"Kamfinioki"

Tuż po godzinie 16.00  na scenie zabrzmiały pierwsze utwory w wykonaniu Kapeli Ludowej "Kamfinioki". Następnie Dyrektor GOK w Jedliczu Maciej Łukaszewicz zaprosił na scenę Z-ce Burmistrza Gminy Jedlicze Piotra Rostka, który powitał przedstawicieli władzy samorządowej, delegacje wieńcowe, rolników, sołtysów, przewodniczących osiedli, Panie z KGW oraz mieszkańców gminy i gości.

Zgodnie z tradycją ksiądz Waldemar Pastuszak poświęcił dożynkowe wieńce. Rolnikom życzył owocnych zbiorów oraz tego, by nikomu na stole nie zabrakło chleba.

Jednym z najważniejszych momentów dożynkowego spotkania jest przekazanie chleba oraz kołaczy na ręce burmistrza. Kołacze zostały podzielone i rozdane uczestnikom dożynek.  

Głos ponownie zabrał z-ca burmistrza Piotr Rostek, który w swoim wystąpieniu podziękował rolnikom, mówił o ich trudnej i często mozolnej pracy, ale także o tym, że nasza wieś zmienia się, modernizuje i pięknieje.

Podczas pierwszej części muzyczno - wokalnej, zainagurowanej przez Kapelę Ludową "Kamfinioki" wystąpiły zespoły rodzimej sceny muzycznej.

"Magnolia" z Podniebyla

Do zabawy i tańca zachęcały: zespół "Magnolia" z Podniebyla oraz "Jarzębina" z Piotrówki. Panie doskonale bawiły publiczność popularnymi melodiami ludowymi i biesiadnymi.

"Jarzębina" z Piotrówki

Po występach rodzimych zespołów rozegrano konkursy dla sołtysów. Tegoroczne konkurencje były nowością, przygotowano zupełnie inne niż dotychczas wyzwania. Panie reprezentujące swoje wsie za zadanie miały jak najdłużej utrzymać się na grzbiecie byka.

To okazało się nie lada wyzwaniem i nieco odstraszyło panie, gdyż większość wyznaczyła swoich zastępców do tego zadania. Z porywistym bykiem zmierzyła się Przewodnicząca Osiedla Jedlicze Borek Wenencja  Żychowska, która tym samym zdobyła tytuł Sołtysa Dożynek 2014. Drugie zadanie przeznaczone dla Panów sołtysów wydawać by się mogło znacznie prostsze.  Polegało na dojeniu krowy. Jednak i tym razem sołtysi wyznaczyli swoich przedstawicieli.

Swoje umiejętności postanowił sprawdzić sołtys wsi Długie Jan Skwara, który jako jedyny osobiście podjął wyzwanie zdobywając także tytuł Sołtysa Dożynek 2014. Wszyscy sołtysi oraz przewodniczący otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz albumy.

Drugą część artystyczną rozpoczęła kapela  podwórkowa "Tońko" z Dynowa.

"Tońko" z Dynowa

Zespół zaprezentował się w repertuarze Dawnego Lwowa i Starej Warszawy. Wykonał także kilka utworów biesiadnych, podczas których członkowie kapeli zachęcali do wspólnej zabawy i tańca.  Równie ciekawie zaprezentował się zespół "Na Drabini" z Ukrainy.

"Na Drabini" z Ukrainy

W repertuarze zespołu znajdują się zarówno utwory ludowe na skoczną nutę, pieśni pełne harmonii i ciekawych wstawek na akordeonie o melancholijnym charakterze, a także utwory ukraińskie.  

PodobaMiSię

Dla młodzieży nie lada atrakcją był występ zespołu. „PodobaMiSię”. To grupa, która powstała w 2007 r. w Siedlcach, a popularność zdobyła  w 2011 r., kiedy zakwalifikowali się do pierwszej edycji show Polsatu „Must be the music” podbijając serca publiczności m.in. utworem „Niepełnoletnia dziewczęta”.  Tym samym utworem chłopaki oczarowali jedlicką młodzież, która doskonale bawiła się w rytmach muzyki  Ska i reggae.

Zabawa trwała do północy. Pogoda, nieco odstraszyła uczestników Dożynek, jednak ci, którzy mimo zimna zostali, zapewne nie żałowali.

Fotorelacja

Brogi