imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
19 grudnia 2016 r. trzej uczniowie klas pierwszych Gimnazjum w Jedliczu – Kamil Mrozek, Tymoteusz Och oraz Miłosz Pelczar pod opieką nauczyciela historii – Pani Anny Piechoty wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w Rzeszowie przez miejscowy oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Jest to część ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „O tym nie można zapomnieć – spotkania z osobami, które przeszły przez piekło obozów i deportacji podczas II wojny światowej”, przeznaczonego dla uczniów klas 1 i 2 szkół gimnazjalnych oraz uczniów klas 1 i 2 szkół ponadgimnazjalnych. Głównym jego celem jest przygotowanie i sfilmowanie wywiadu z osobą deportowaną lub represjonowaną. Zadaniem uczestników jest opracowanie pytań, zorganizowanie spotkania i przeprowadzenie rozmowy. Nagrany materiał należy przesłać do oddziału IPN w Rzeszowie, gdzie zostanie poddany ocenie.
Dodatkową atrakcją wyjazdu i miłą niespodzianką była możliwość zwiedzenia Zamku Rzeszowskiego. Dawna rezydencja Ligęzów, a później Lubomirskich, stała się w XX wieku więzieniem i miejscem kaźni najpierw w czasach okupacji, a potem w okresie stalinizmu. W zamkowych wnętrzach uczniowie zwiedzili kilka pomieszczeń m.in. znajdującą się w piwnicach celę więzienną – pomieszczenie przeznaczone na Miejsce Pamięci ze stałą ekspozycją przypominająca historię więzienia. Po II wojnie światowej w jednej celi siedzieli tutaj członkowie polskiej Armii Krajowej i zbrodniarze niemieccy; Rosjanie stawiali ich na równi.
Następnie można było wspiąć się na zamkową wieżę i obejrzeć panoramę Rzeszowa. Kolejnym ciekawym miejscem była sala rozpraw, w której znajduje się pomieszczenie z szybami kuloodpornymi, nazywane powszechnie klatką. W tego rodzaju specjalnie przygotowanych i zabezpieczonych miejscach odbywają się procesy najgroźniejszych przestępców.
Na tym grupa pasjonatów historii zakończyła pobyt w Rzeszowie i udział w pierwszej organizacyjnej części projektu, którego efekty poznamy w maju.
ZSP Jedlicze