imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
Liczba Pi powszechnie zapisywana za pomocą greckiej litery π od XIX wieku (symbol wprowadził w 1706 roku William Jones), jest stałą matematyczną, której dokładnej wartości nikt nie jest w stanie zapamiętać, nawet komputer z gigantyczną pamięcią dyskową, ponieważ Pi jest liczbą niewymierną. Jej rozwinięcie dziesiętne jest nieskończone i nieokresowe. Inaczej mówiąc, dokładnej wartości liczby Pi nie można zapisać jako ilorazu dwóch liczb całkowitych. Udowodniono to dopiero w XVIII wieku.
Podziwu godna liczba Pi – pisała o niej noblistka Wisława Szymborska. Także młodzież Zespołu Szkół Publicznych w Jedliczu, zajęła podobne stanowisko po udziale w sesji poświęconej liczbie Pi. Dzień Liczby Pi przypada 14 marca, czyli w dniu, którego datę, przynajmniej w formacie amerykańskim, zapisuje się jako 3.14. Święto, zostało zapoczątkowane w 1988 r. przez pracownika naukowego San Francisco Exploratiorium, Larry’ego Shaw. Z roku na rok zaczęło zdobywać popularność, aż w 2009 roku stało się oficjalne w USA – uchwałą Izby Reprezentantów.
Warto też nadmienić, że 22 lipca obchodzimy dzień Aproksymacji Liczby Pi ( przybliżenia liczby π ). Ta data również nie jest przypadkowa, bowiem można ją zapisać jako 22/7 – czyli tyle, ile w przybliżeniu w ułamku zwykłym wynosi wartość liczby Pi.
Te i inne tajniki liczby Pi poznała młodzież, która 16 marca br. uczestniczyła w realizacji projektu edukacyjnego, przedsięwzięcia, z którym zmierzyły się uczennice klasy 2b Gimnazjum w Jedliczu. Pod kierunkiem opiekuna projektu P. Beaty Świątek, Dominika, Kamila, Martyna, Paulina, Sylwia i Weronika, czyli Drużyna Pi, przybliżyły zaproszonym na tę uroczystość kolegom i koleżankom historię badań nad liczbą Pi. Wprowadzając w atmosferę zmagań matematycznych, po udanej dekoracji ciasteczek z liczbą Pi, zaprosiły uczestników sesji do zabawy w skojarzenia matematyczne. Doświadczalnie wyznaczyły przybliżoną wartość liczby pi. Zapoznały swoich młodszych i starszych kolegów z ciekawostkami dotyczącymi tej liczby. W atmosferze rywalizacji i dobrego humoru, Drużyna Pi przeprowadziła zabawę polegającą na odgadywaniu rebusów z liczbą Pi, wypisywaniu w krótkim czasie wyrazów zawierających w swojej pisowni „pi”, a na koniec zmagań uczestnicy sesji rozwiązali krzyżówkę. Zwycięzców poszczególnych konkurencji Drużyna Pi nagradzała ciasteczkami Pi.
Obchodzony w Gimnazjum Dzień Liczby Pi, pozwolił uczniom uświadomić i urzeczywistnić praktyczne zastosowanie stałej, bez której nie jesteśmy w stanie policzyć pola lub obwodu koła!
ZSP Jedlicze