imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
Zgodnie z wieloletnią tradycją w dniach 11-12 maja br. uczniowie klas III Gimnazjum w Jedliczu wyruszyli wraz z opiekunami: p. M. Czekańskim, p. M. Bołoz, p. E. Munią i p. M. Paradysz na pielgrzymkę na trasie: Wadowice–Oświęcim–Częstochowa–Ogrodzieniec–Kraków-Łagiewniki.
W pierwszym dniu gimnazjaliści zwiedzili Muzeum-Dom rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Dzięki multimedialnej ekspozycji mogli zapoznać się z drogą życiową naszego papieża. Kolejnym punktem pielgrzymki było zwiedzenie Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – pozostałości po byłym niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i ośrodku zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Ogromne wrażenie wzbudziły rzeczy osobiste więźniów czy pobyt w pomieszczeniu, w którym znajdowały się krematorium i komora gazowa. Po Oświęcimiu gimnazjaliści zwiedzili Brzezinkę-oddalony o 3 km kolejny obóz, w którym mieściło się ponad 300 baraków dla więźniów. Była to dla uczniów prawdziwa lekcja historii, którą zapamiętają do końca życia. Wieczorem uczestnicy wyprawy przybyli do Częstochowy i udali się na Jasną Górę, aby uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim. Nazajutrz rano mogli doświadczyć odsłonięcia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i wzięli udział we mszy świętej. Zwiedzili również Skarbiec i spacerowali wałami Drogi Krzyżowej.
W godzinach popołudniowych gimnazjaliści mogli przejść po kondygnacjach ruin średniowiecznej budowli - zamku w Ogrodzieńcu i poczuć się, choć na chwilę, jak rycerze i damy dworu.
Ostatnim punktem było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach związane z życiem i działalnością Faustyny Kowalskiej. Dynamiczny rozwój Sanktuarium nastąpił po beatyfikacji siostry Faustyny w 1997 roku i jej kanonizacji w 2000 roku, a także dzięki pielgrzymkom papieża Jana Pawła II.
Tegoroczna pielgrzymka z pewnością dostarczyła gimnazjalistom wielu wrażeń z miejsc, w których każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien być.
ZSP Jedlicze