imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
XXI wiek często nazywany jest stuleciem ekologicznym, bowiem świadomość społeczeństwa dotycząca ekologii zdecydowanie wzrosła w przeciągu ostatniej dekady. Niestety Ziemia ciągle zmaga się z kilkoma globalnymi problemami, które zagrażają życiu roślin, zwierząt i ludzi. W czołówce znajdują się zanieczyszczenia wód oraz działalność człowieka prowadząca do stopniowej degradacji środowiska na skutek zaspokajania potrzeb, co z kolei wiąże się ze wzrostem liczby odpadów komunalnych. Poprzez nierespektowanie podstawowych standardów ochrony środowiska naturalnego i ekologii coraz więcej toksycznych substancji trafia do zbiorników wodnych. Szacuje się, że jedna trzecia społeczeństwa cierpi na niedostatek wody pitnej a na choroby przewodu pokarmowego, spowodowanych spożywaniem skażonej wody, umiera rocznie około 1,5 mln dzieci na świecie.
Celem podniesienia świadomości dzieci i młodzieży na temat roli wody w kształtowaniu i funkcjonowaniu krajobrazów Szkoła Podstawowa w Jedliczu w bieżącym roku szkolnym aktywnie włączyła się w obchody trzeciego Międzynarodowego Dnia Krajobrazu ustanowionego przez Radę Europy na dzień 20 października.
Z tej okazji 15 października uczniowie klas VII-VIII Szkoły Podstawowej w Jedliczu wyruszyli na rajd pieszy szlakiem Dukla-Cergowa (716 m n.p.m.) - Zawadka Rymanowska oraz wygłosili referat przez szkolny radiowęzeł pt. „Niezwykłe właściwości wody oraz jej wpływ na całość życia przyrodniczego”. W szereg działań wpisano również szkolny konkurs „Woda w krajobrazie”, którego laureatami zostali:
I miejsce - Aleksandra Kowalska – kl. 8b
II miejsce - Weronika Winiarska – klasa 8b
III miejsce - Miłosz Obłój – klasa 7a
Mamy nadzieję, że konsekwentne podejmowanie działań proekologicznych będzie przyczyniało się do kształtowania właściwych nawyków już od najmłodszych lat i doprowadzi do odbudowywania mocno zachwianej harmonii między człowiekiem a przyrodą. Punktem wyjścia dla każdego z nas niech będzie odpowiedź na pytanie: Co ja mogę zrobić dla Ziemi?
Mirosława Świdrak, Alicja Zdebska, Bożena Łańczak